|
Vyjádření primátora MUDr.Pavla Béma k závěrům workshopů na téma „Kulturní politika hlavního města Prahy“ „Po vzájemné dohodě iniciativy „4 body pro kulturu“ a zástupců hlavního města Prahy jsme od 14. ledna do 4. února 2005 uskutečnili sérii workshopů na téma „Kulturní politika hlavního města Prahy“. Workshopů se zúčastnilo celkem více než 200 zástupců kulturních institucí působících na území Prahy, teoretiků v dané oblasti a zastupitelů. První, úvodní workshop proběhl dne 14. ledna, druhý dne 28. ledna a závěrečný dne 4. února 2005. Dospěli jsme ke konsenzu a následující body a úkoly jsou shrnutím proběhlé diskuse, na nichž jsme se shodli. Podle nich a dohodnutého harmonogramu budeme nyní při úpravách kulturní politiky města a jeho grantového systému postupovat“, řekl primátor hl. m. Prahy MUDr.Pavel Bém.
- Zpracování koncepce „Kulturní politiky hlavního města Prahy“
Bude zpracována koncepce „Kulturní politiky hlavního města Prahy“. Návrh vypracuje pracovní skupina č. 1 složená ze zástupců kulturních organizací působících na území Prahy, teoretiků v kulturní oblasti, zástupců hlavního města Prahy a se supervizí zahraničních odborníků. Zástupci kulturní veřejnosti budou mít v pracovní skupině 3 zástupce. Časový harmonogram: Březen – zahájení práce komiseČerven – prezentace návrhu odborné veřejnosti Září – vyhodnocení závěrů odborné veřejnosti a jejich zapracování do Koncepce Říjen – projednání Koncepce v Kulturním výboru Zastupitelstva Listopad – projednání Koncepce v Radě Prosinec – projednání Koncepce v Zastupitelstvu
- Metodika hodnocení projektů, grantová řízení
Vznikne pracovní skupina č. 2 za obdobných podmínek jako předchozí. Bude řešit následující okruhy problémů:
- Nové definování grantových oblastí.
- Na zpracování koncepce „Kulturní politiky hlavního města Prahy“ bude navazovat nové rozdělení finančních zdrojů.
- Doplnění grantové komise o odborníky z oblasti kultury, ekonomie a práva.
- Zavedení veřejných slyšení pro žadatele o čtyřleté granty a granty přesahující určitou částku.
- Zavedení společné diskuse odborníků v rámci jednotlivých grantových oblastí nad všemi podanými žádostmi, které zajistí objektivnější posouzení žádostí o grant.
- Grantová komise, pokud se odchýlí od odporučení odborníků, bude muset zdůvodnit své rozhodnutí
- Bude vytvořen nový grantový formulář.
- Rozdělení nákladů kulturních organizací na provozní a uměleckou činnost, která má opět zpřehlednit udělování grantů.
- Dosavadní hodnocení plus a minus u grantových projektů změnit na bodovou stupnici (například 1 – 5, 1 – 10). Předpokladem je, že všichni posuzovatelé hodnotí společně příslušnou grantovou oblast.
- Každý žadatel o celoroční či čtyřletý grant musí předložit detailní rozpočet dosud realizované činnosti, stejný požadavek může být i u akcí jednorázových.
- Povinnost žadatele předložit závěrečnou zprávu, včetně vyúčtování a dalších informací, např. návštěvnost.
- Stanovení maximální procentní částky financování z veřejných zdrojů - Evropská unie, státní rozpočet, městský rozpočet včetně městských částí.
- Vytvoření možnosti zpětného financování jedinečných, výjimečně zdařilých, inovativních děl nebo počinů formou „Pražského Oskara“ či „Ceny primátora“.
- Dokončení transformace příspěvkových organizací
Workshopy došly k závěru, že dokončení transformace příspěvkových organizací zřízených hlavním městem Prahou do podoby obchodních společností nebo veřejně prospěšných společností je klíčovým úkolem zejména v divadelní oblasti. Musí vést k efektivnějšímu hospodaření s veřejnými zdroji financování, k větší autonomii kulturních institucí a organizací působících na území hlavního města Prahy.
Workshopy se shodly na nutnosti větší podpory živého, „pouličního umění“ a podpory nových trendů. Jde o například otevření veřejného prostoru pro inovaci, nápady, živé umění v ulicích. Je proto potřeba hledat i nástroje k odstranění administrativních překážek a najít zdroje financování v rámci nového přerozdělení stávajícího objemu finančních prostředků. Podle MUDr. Pavla Béma nyní Praha očekává, že zástupci kultury určí své zástupce a budou společně s představiteli města pracovat na vyřešení uvedených úkolů. „Jsme připraveni postupovat co nejrychleji a provést úpravy kulturní politiky i grantového systému tak, aby podle nich bylo možné postupovat už při rozdělování veřejných finančních prostředků pro oblast kultury na příští rok. Praha každoročně do kultury investuje pět procent svého rozpočtu, což je letos zhruba 1,7 miliardy korun a na granty na kulturu město letos dává 133 miliónů korun. Město je také zřizovatelem jedenácti vlastních divadelních scén a osmi dalších kulturních institucí. Mimořádně vysokou podporu kultury v hlavním městě chceme zachovat, protože si uvědomujeme její význam pro život i ekonomiku Prahy,“ řekl. V Praze 22.2.2005 ___________________________________________________________________________________ MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem ___________________________________________________________________________________ Za správnost: Luděk Schreib 236 00/ l.2061 |