01222004-rozhovor-TV Praha-Rozhovor s náměstkem primátora
Rozhovor s náměstkem primátora |
|
|
|
Martin POUVA, moderátor
--------------------
Městská policie v těchto dnech hodnotí svou činnost za loňský rok. Jak výsledky městských strážníků vidí a posuzuje náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má v metropoli na starosti bezpečnost, se ptal Luděk Jíra.
Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora /ODS/
--------------------
Ono je potřeba říci, že v loňském roce městská policie řešila víc jak polovinu, o víc jak polovinu přestupků a její výsledky vykazují v podstatě zhruba ve všech ukazatelích o polovinu více řešených věcí. Ať je to zadržení pachatelů trestných činů, či řešených přestupků, či i to méně populární, výše vybraných pokut a dalších věcí. A to svědčí o tom, že když porovnáme rok 2002 a 2003, tak tím, že stavy se zvedly v uvozovkách pouze jen o desetinu městské policie, tak když to porovnáme, vlastně o polovinu větší výsledky a větší výslednost, tak je zcela evidentní, že městská policie více zvýšila, zvýšila výrazně svoji efektivitu. A hlavně, myslím si, že i více pracovala.
Luděk JÍRA, redaktor
--------------------
Kde jsou obyvatelé Prahy nejvíce spokojení s činností městských strážníků? A kde naopak nejméně?
Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora /ODS/
--------------------
No, tak na to byste se asi spíše měl zeptat obyvatel Prahy, ale já se domnívám, že nejvíce vidět činnost městské policie je právě v centru a tam, kde je hustá síť okrskářů, jako je třeba na Praze 6, kde skutečně se již stává standardem, běžnou věcí, že obyvatelé Prahy znají své okrskáře a ten systém okrskářů se jenom osvědčil. On je vlastně de facto historicky převzat z dob první republiky. Jde o to, že místní okrskář zná tu svoji lokalitu, zná v podstatě ty místa, ty problémy, kde mu působí ve svém okrsku. A hlavně zná ty lidi i oni znají jeho a samozřejmě je možné říci, že se buduje určitá důvěra mezi občany právě tímto stále stejným jedním okrskářem, který je trénován a který je veden k asertivitě, ke komunikaci. K tomu, že nejenom on je tou, řekl bych, represivní stránkou, represivní složkou, ale je to i o tom, aby pomáhal lidem, poradil, aby jim pomohl i v jiných situacích a podobně. A to si myslím, že je, to je velmi podstatné a myslím si, že to svoje ovoce určitě přináší.
Luděk JÍRA, redaktor
--------------------
Obyvatelé sídlišť si stěžují především na krádeže a vykrádání aut. Daří se snižovat počty právě krádeží a vykrádání aut? A obyvatelé středu, centra města ty si zase stěžují na prostituci a kapsáře.
Rudolf BLAŽEK, náměstek primátora /ODS/
--------------------
Tak obecně já bych chtěl říci, že městská policie nevyřeší tyto problémy jako takové. Od toho je tady státní policie, od toho jsou tady orgány činné v trestním řízení. Nicméně město může udělat řadu věcí proto, aby zlepšilo tu situaci, jako je například kamerový systém, který je napojen k Policii České republiky. Významně pomáhá policii v prevenci kriminality, v prevenci těchto jevů, ale i v té následné objasňování, v té oblasti objasňování trestných činů. A těch kamer má dneska dvě stě čtrnáct a do konce roku jich bude ke dvě stě padesáti. Čili jak v centru, kde je téměř padesát kamer, tak i na těch okrajových částech města, na těch sídlištích, jak jste zmínil, tak samozřejmě tam ty kamerová stanoviště velmi významně pomáhají právě policii v tomto. Ale faktem je ta věc, že stále nejsme spokojeni. Prostě není možné, aby průměrné, průměrný, abych řekl čísly podložený výsledek policie, bylo to, že každý pátý trestný čin je objasněn a čtyři z nich v podstatě potrestány nejsou.
23. ledna 2004
23. ledna 2004