Zápis č.9 z jednání výboru ZHMP pro výchovu a vzdělávání
ze dne 13.10.2003
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Z á p i s č. 9
z jednání výboru konaného dne 13. října 2003
Místo: Magistrát hl.m. Prahy, zasedací místnost č. 430, Mariánské nám. 2, Praha 1
Přítomni: Ing. Marie Kousalíková, Mgr. Bohumil Černý, p. Ondřej Gál, RNDr. Igor Němec,
RNDr. Miroslav Prokeš, pí Markéta Reedová, p.Jan Slezák, p. Jan Štrof,
Ing. Jana Vohralíková, Mgr. Ivan Martínek
Hosté: Ing. Irena Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP;
z odboru školství MHMP: Ing.Dáša Hostašová, ředitelka odboru;pí Jana Antonová,Ing. Eva Chlupová,
Mgr. Tomáš Ledvinka, Mgr. Roman Liška, PhDr. Zdeňka Klesnilová;
z odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP: Mgr. Libuše Jiráčková
Jednání řídila Ing. Marie Kousalíková, předsedkyně výboru.
Jednání bylo zahájeno v 15.00 hod. a ukončeno v 16.25 hod.
Ověřovatel zápisu: Jan Slezák
Program a obsah jednání:
V úvodu byl schválen program jednání dle pozvánky s doplněním o bod 4. Žádosti o změnu účelu přidělených grantů v oblasti volného času a bod 5. Návrh na přidělení bytů pro učitele a s doplněním bodu 6. Různé o představení nového vedoucího pedagogicko-organizačního oddělení odboru školství MHMP.
1. Kontrola zápisu z minulého jednání výboru
Zápis z 8. jednání výboru dne 15.9.2003 byl schválen bez připomínek.
2. Změny v síti škol a školských zařízení ve školním roce 2003/2004
Členové výboru obdrželi k tomuto bodu předem písemné materiály ve formě informací vedoucích jednotlivých útvarů pedagogicko-organizačního oddělení odboru školství MHMP, a to vedoucího útvaru odborného vzdělávání Mgr. R. Lišky, vedoucí útvaru středních škol a vyšších odborných škol Ing. E. Chlupové a vedoucí útvaru speciálních škol pí J. Antonové. V úvodu požádala ředitelka odboru Ing. Hostašová členy výboru, aby předkládané informace o optimalizačních záměrech v roce 2004 zatím považovali za důvěrné. Výše jmenovaní vedoucí útvarů pak podali podrobnější informace o sloučení, splynutí a zrušení škol a školských zařízení, která již byla se schválením Rady hl.m. Prahy realizována k 1.9.2003, a dále seznámili výbor s připravovanými optimalizačními záměry v roce 2004. Tyto záměry jsou ve fázi postupného projednávání se sociálními partnery a zúčastněnými subjekty,
v některých případech ještě jednání nebyla zahájena.
V diskuzi členové výboru upozorňovali na některé důležité aspekty, které by odbor školství měl brát při optimalizačních návrzích v úvahu, například u speciálních škol spolupráci se sociálními odbory a tam, kde je to možné, uznávaný trend integrace žáků do běžných škol, u středních odborných škol a středních odborných učilišť mimo jiné respektování jedinečnosti oborů a jejich vazby na odborné a technické zázemí.
Závěr: výbor bere na vědomí
1. přehled o realizovaných optimalizačních opatřeních v síti škol a školských zařízení na území
hl.m. Prahy k 1.9.2003 ,
2. informace odboru školství MHMP o připravovaných optimalizačních záměrech v roce 2004 s tím, že odbor školství každý jednotlivý záměr předloží se všemi náležitostmi výboru k projednání.
3. Výše příspěvku rodičů v mateřských školách, školních družinách a školních klubech
Předsedkyně výboru v úvodu k projednávání tohoto bodu předala ředitelce odboru školství Ing. Hostašové písemný požadavek RNDr. Prokeše týkající se zjištění údajů o počtu žáků a výši výběru příspěvků v mateřských školách, školních družinách a školních klubech ve školním roce 2002/2003 ve srovnání s předchozími lety.
Ing. Hostašová v návaznosti na jednání výboru dne 15.9.2003 informovala přítomné, že v rámci přípravy novelizace vyhlášky hl.m. Prahy č. 21/1994 Sb. hl.m. Prahy, o příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů mateřských škol, školních družin a školních klubů, v platném znění, odbor oslovil všech 57 městských částí hl.m. Prahy a předložil jim k vyjádření v termínu do 31.10.2003 dvě varianty návrhu na zvýšení příspěvků za dítě měsíčně:
v mateřské škole ve školní družině ve školním klubu
Varianta I: 400,- Kč při celodenní, polodenní 200,- Kč 200,- Kč
a při nepravidelné docházce
Varianta II: 600,- Kč při celodenní docházce 200,- Kč 200,- Kč
400,- Kč při polodenní
a při nepravidelné docházce
Odbor školství se přiklání k variantě I., která tolik nezatíží rodinné rozpočty, více odpovídá realitě, neboť provozní náklady mateřské školy jsou stejně vysoké bez ohledu na dobu docházky dítěte, zjednoduší se rovněž účetnictví spojené s výběrem příspěvků.
Dále odbor navrhuje zvýšení příspěvku v internátních mateřských školách a třídách s internátním provozem – výši příspěvku bude možné navrhnout až po vyčíslení provozních nákladů městskými částmi, které je zřizují.
V diskuzi mimo jiné upozornila pí Reedová, že navrhovaná varianta II. je neakceptovatelná, neboť navrhuje dvojnásobné zvýšení současného poplatku v mateřské škole – velký sociální dopad na rodiny a přitom navýšení městským částem vzhledem k celkové výši nákladů mnoho nepomůže. Dále padl názor, aby rozhodování o výši příspěvků bylo přeneseno na městské části, který tlumočil p. Gál jako usnesení přijaté Radou MČ Praha 5. Na tento názor reagoval p.radní Slezák a zdůraznil, že obec je hl.m. Praha, nikoliv jeho městské části, výši příspěvků je proto nutno stanovit na celém území hl.m. Prahy jednotně; stanovení rozdílné výše příspěvků na území jednotlivých městských částí by se negativně odrazilo ve vzájemném přetahování dětí mezi mateřskými školami na území města, což nelze připustit.
Závěrem diskuze bylo konstatování, že je třeba vyčkat na vyjádření městských částí (mají zaslat svá stanoviska do 31. 10. 2003) a k projednávání tohoto bodu se výbor znovu vrátí na příštím jednání dne 10.11.2003.
4. Žádosti o změnu účelu přidělených grantů v oblasti volného času
Mgr. Martínek, ředitel odboru uměleckých škol, mládeže a tělovýchovy MHMP (dále jen „odbor OMT MHMP“), předložil následujících dvě žádosti o změnu účelu přidělených grantů:
Dům dětí a mládeže, Praha 9, Měšická 720: žádá o změnu použití účelově vázaných finančních prostředků ve výši 100 000,- Kč přidělených na Kluby pro mládež na jejich provozní náklady, rekonstrukci, vybavení a propagaci na využití na rekonstrukci vstupu do počítačové učebny klubu, na úpravu vedení sítí a nákup tří počítačů.
OMT MHMP změnu účelu doporučuje.
Dům dětí a mládeže, Praha 13, Bronzová 257: žádá o převedení účelově vázaných finančních prostředků ve výši 30 000,- Kč přidělených na akce v zimním období 2004 na využití k zajištění podzimního dětského tábora a soustředění instruktorů v době podzimních prázdnin (příspěvek na dopravu, na ubytování a materiál). OMT MHMP změnu účelu doporučuje.
Závěr: výbor
- s o u h l a s í s požadovanou změnou účelu u Domu dětí a mládeže, Praha 9, Měšická 720
2. s o u h l a s í s požadovanou změnou účelu u Domu dětí a mládeže, Praha 13, Bronzová 257
O žádostech bylo hlasováno jednotlivě,výše uvedená stanoviska byla schválena jako body usnesení všemi 6 přítomnými členy, tj. nadpoloviční většinou všech členů výboru.
5. Návrh na přidělení bytů pro učitele
Členové výboru obdrželi k projednání návrh na přidělení tří bytů pro učitele, který vypracovala komise odboru školství a OMT MHMP pro přidělování bytů pro učitele pražských škol. Ze 105 zájemců o byt komise doporučila přidělení bytu následujícím učitelům:
byt 2 + 1: Mgr. Evžen Nácar, SZŠ a VZŠ, Praha 4, ul. 5.května
(náhradníci: Lucie Sedláčková, Jedličkův ústav a školy pro tělesně postižené, Praha 2
Karel Prokop, Konzervatoř, Praha l, Na Rejdišti 1)
byt 2 + 1: Mgr. Květa Marková, SOU zemědělské, Praha 10, K Učilišti 165
(náhradníci: Mgr. Alena Němcová, Gymnázium, Praha 5, Na Zatlance 11
Mgr. Otakar Boháč, ZUŠ, Praha 10, Veleslavínská 32)
byt 1 + 1: PaedDr. Milan Štěrba, Akademické gymnázium, Praha 1, Štěpánská 22
(náhradníci: Ing. Lea Kovářová, Obchodní akademie, Praha 4, Svatoslavova 333
Mgr. Šárka Zezulková, Speciální školy pro zrakově postižené, Praha 2,
nám. Míru 19
František Staněk, ZUŠ, Praha 8, Klapkova 25)
Předsedkyně výboru Ing. Kousalíková připomněla, že přidělování bytů výbor pouze doporučuje, schválení přísluší Radě hl.m. Prahy. Kritéria pro výběr žadatelů byla schválena usnesením výboru ze dne 15.9.2003.
Členové výboru se pak podrobně dotazovali na důvody, který vedly komisi k výběru navržených zájemců o byt. Výsledek závěrečného hlasování o tom, zda výbor doporučuje přidělení bytů navrženým učitelům: tři členové hlasovali pro doporučení navržených uchazečů o byt, čtyři se hlasování zdrželi.
Závěr: výbor nepřijal k návrhu na přidělení tří bytů pro učitele, který předložila komise odboru
školství a OMT MHMP, doporučující stanovisko. O přidělení bytů bude rozhodovat Rada
hl.m. Prahy.
6. Různé
6.1. Ředitelka odboru školství MHMP Ing. Hostašová představila nového vedoucího pedagogicko-organizačního oddělení odboru pana Mgr. Tomáše Ledvinku. Jako vedoucí tohoto
oddělení je Mgr. Ledvinka přímým nadřízeným vedoucích útvarů jednotlivých typů škol.
6.2. Dílčí informaci o výsledcích kontrol prázdninových táborů 2003 financovaných s využitím grantů
hl.m. Prahy pro volný čas dětí a mládeže podal Mgr. Martínek, ředitel odboru OMT MHMP.
V grantovém řízení bylo v roce 2003 v programu „Akce ve volném čase v letním období“
podáno celkem 284 projektů s celkovou výší požadované částky 16 570 110,- Kč. Komise pro udílení grantů přidělila na 239 projektů celkem 4 506 000,- Kč. Pracovníci odboru OMT MHMP a radní Jan Slezák provedli v červenci a srpnu 2003 dohlídky a průběžné finanční kontroly letních dětských táborů. Celkem bylo při 11 výjezdech provedeno 42 dohlídek a 6 průběžných finančních kontrol. Cílem dohlídek bylo zjistit, zda se tábory finančně podporované granty HMP konají, zda splňují vypsané podmínky k využití přiděleného grantu, jakým způsobem granty využívají, v jakém stavu je materiální vybavení a jaké je využití táborových základen pro pražské děti. Průběžnými finančními kontrolami bylo zjišťováno čerpání grantu (účel a výše) a vedení v účetnictví. Zápisy z provedených dohlídek a protokoly z kontrol jsou uloženy na OMT MHMP.
Mgr. Martínek stručně informoval o zjištěných nedostatcích s tím, že zpráva o výsledku dohlídek a finančních kontrol letních táborů bude kompletní až po dodání vyúčtování finančního příspěvku občanskými sdruženími v roce 2004. Výsledky dohlídek a kontrol slouží jako podklad pro Komisi Rady hl.m. Prahy pro udílení grantů v oblasti volného času dětí a mládeže pro její rozhodování o přidělení grantů v příštím roce. U projektů, kde byly při kontrole zjištěny závažné nedostatky, komise navrhuje příspěvek neposkytnout, případně výrazně zkrátit.
Na závěr vyzval Mgr. Martínek zájemce z řad členů výboru k účasti na dohlídkách táborů
v příštím roce.
6.3. Námět na příští jednání výboru 10.11.2003: zakládání fondu rozvoje škol v kraji.
Radní Slezák seznámí výbor se zkušenostmi krajů, kde se založení těchto fondů již
osvědčilo.
Příští jednání výboru se bude konat v pondělí 10. listopadu 2003 od 15. 00 hod. v zasedací místnosti MHMP č. 430, IV. patro, Mariánské nám. 2, Praha l.
V Praze dne 16. 10. 2003
Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP
……………………………………… ……………………………………
Mgr. Ivan M a r t í n e k Ing. Marie K o u s a l í k o v á
tajemník výboru předsedkyně výboru
………………………………….
Jan Slezák
ověřovatel zápisu
Přílohy: 1. usnesení výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 13. 10. 2003
2. prezenční listina
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
Usnesení
zasedání výboru dne 13. 10. 2003
Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy
I. p r o j e d n a l
následující žádosti o změnu účelu čerpání finančních prostředků v rámci Celoměstských
programů pro volný čas 2003 se závěry:
1. s o u h l a s í u organizace Dům dětí a mládeže, Praha 9, Měšická 720: se změnou použití účelově vázaných finančních prostředků ve výši 100 000,- Kč přidělených na Kluby pro mládež na jejich provozní náklady, rekonstrukci, vybavení a propagaci, na využití na rekonstrukci vstupu do počítačové učebny klubu, na úpravu vedení sítí a nákup tří počítačů.
2. s o u h l a s í u organizace Dům dětí a mládeže, Praha 13, Bronzová 257 s převedením účelově vázaných finančních prostředků ve výši 30 000,- Kč přidělených na akce v zimním období 2004, na využití k zajištění podzimního dětského tábora a soustředění instruktorů v době podzimních prázdnin (příspěvek na dopravu, na ubytování a materiál).
……………………………………
Ing. Marie K o u s a l í k o v á
předsedkyně výboru