Zápis z 24. schůze Zahraničního výboru ZHMP, ze dne 23.5. 2005
Datum konání: 23. 5. 2005
Čas: 15.00 hodin
Místo konání: MHMP – Nová radnice, prostřední primátorský salonek
Přítomni: Ing. Tomáš Dub, místopředseda výboru
MUDr.Pavel Bém, člen ZHMP
Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora HMP
Dipl. Ing. Milan Urban, člen ZHMP
RNDr. Miroslav Prokeš, člen ZHMP
Petr Vlasák, člen ZHMP
Ing.arch.Jan Kasl, člen ZHMP
PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP
Bc. Karel Koželuh, člen ZHMP
PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP
Ing. Miroslav Sklenář, zástupce ředitele MHMP
Mgr. Patricie Ferulíková, FEU MHMP
Omluveni:
Ing. Jana Vohralíková, člen ZHMP
RNDr. Igor Němec, člen Rady HMP
PhDr. Kateřina Štěpánková, OZV MHMP (tajemnice)
Přizváni: MUDr.Martin Dub
Jana Adamcová
Petr Drulák
1. Schválení programu zasedání a zápisu z 23. zasedání výboru
2. Možnost zapojení hl.m. Prahy do plánu zahraničního marketingu ČR – host:
Jana Adamcová, ředitelka odboru komunikační strategie MZV ČR (15:15)
3. Činnost Pražského domu v Bruselu
4. Informace o činnosti FEU
5. Ústav mezinárodních studií – prezentace – host: Petr Drulák, ředitel (15:45)
6. Různé
Zasedání výboru zahájil předseda výboru T. Dub, který přivítal přítomné a podle prezenční listiny konstatoval, že výbor je usnášeníschopný.
Jako první předseda výboru přítomným představil Janu Adamcovou, ředitelku odboru komunikační strategie MZV ČR, která členy seznámila s plánem zahraničního marketingu ČR. Podotkla že na základě interního auditu v oblasti prezentace se snažili zjistit obraz ČR v zahraničí například dotazníky pro velvyslance. Rovněž zdůraznila, že se snažili sledovat výdaje na prezentaci, ale je to velmi nepřehledné. Má dojem, že obraz ČR v zahraničí není příliš dobrý, obecně panuje velká neinformovanost, mnozí lidé v zahraničí o nás hovoří stále jako o Československu. Konstatovala že v zahraničí jsme viděni jako postkomunistická země.
Paní Adamcová zdůraznila, že je nutné vytvořit koncepční materiál, vizi, jak bychom chtěli být vnímáni v zahraničí, a následně tuto koncepci aplikovat do výstupů státní správy. Podotkla, že se snažili sledovat činnost zastoupení ČR v zahraničí, avšak bylo zjištěno že někde naše zastoupení nejsou a někde jich je příliš. Připomněla rovněž, že je důležité spolupracovat s velkými exportéry, kteří se na utváření obrazu ČR v zahraničí podílejí.
Informovala přítomné, že se nyní pracuje na utváření jednotné vizuální identity státu, a velmi se jim líbí zpracování pražské vizuální identity a položila otázku, kdo se tímto zabýval na MHMP a navrhla možnost spolupráce. Uvažuje se o vyhlášení soutěže návrhů „loga ČR“.
Předseda výboru Tomáš Dub odpověděl, že spolupráce je jistě možná a že by uvítal, kdyby se Praha na zahraničním marketingu celé republiky podílela. Bylo by jistě velmi užitečné spolupracovat. Dále zdůraznil, že hlavní město je vizitkou státu a že ho těší, že image Prahy je dobrá.
Člen výboru Petr Vlasák položil otázku, v jakém časovém horizontu budou další fáze?Jak to bude například s kraji?
Jana Adamcová odpověděla, že jednání s kraji jsou teprve začínají. MZV není připraveno se systematicky o kraje starat.
MUDr.Martin Dub následně seznámil členy výboru s činností Pražského domu v Bruselu. Podotkl, že spolupracují s ambasádami v rámci Českého kruhu (Cercle tchèque). Rovněž zdůraznil, že Pražský dům v Bruselu plní dobře integrující roli. Dále připomenul, že na začátku května proběhlo turné hvězd, koncert se velmi povedl, organizačně šlo o velmi náročnou akci.
Připomenul, že 13.června se bude konat prezentační akce v souvislosti s čističkou odpadních vod, bylo by dobré vytvořit dostatečné zázemí, zajistit účast: konstatoval, že Pražský dům tuto akci chápe jako velmi důležitou .
Informoval přítomné, že se již rozběhly stáže zaměstnanců magistrátu a že se již oboustranně osvědčily. Připomenul rovněž provedenou revizi Pražského domu, kde byly shledány nedostatky a nebyly nalezeny zprávy o rekolaudaci.
Dalším bodem jednání byly informace o činnosti FEU. Ředitelka odboru Mgr. Patricie Ferulíková přítomné informovala, že právě probíhá hodnocení projektů. Doporučeno bylo 16 projektů a 2 neprošly. Zdůraznila rovněž, že by ráda na příslušných výborech projekty představila.
Informovala přítomné, že aktivní jsou rovněž městské části, které předkládaly projekty na sportoviště, osvětlení, komunikace.
Dalším bodem bylo JPD3: Mgr. Ferulíková informovala, že momentálně se uskutečňuje řada seminářů. Konzultuje se v zastupitelstvu. Byl rovněž proveden audit, prozatím nejsou k dispozici žádné výstupy.
Dalším bodem jednání byla prezentace Ústavu mezinárodních studií, kterou provedl host jednání a ředitel Ústavu Petr Drulák. Seznámil přítomné s činností ústavu: ústav mezinárodních studií je příspěvkovou organizací, jsou politicky nezávislou institucí. Zkoumají otázky mezinárodních vztahů. Dále pan ředitel připomenul přítomným, že disponují jednou z nejlépe vybavených knihoven. S představiteli měst se dostali do kontaktu díky paradiplomacii, kontaktu měst a krajů.
Předseda výboru Tomáš Dub řekl, že by byla jistě dobrá spolupráce.
Člen výboru Petr Vlasák položil řediteli Drulákovi otázku, zda již byla vyhodnocena i Praha?
Ředitek Drulák odpověděl, že ano a že se jednoznačně ukazuje dominance Prahy, paradiplomacie tu je velmi rozvinutá. Kraje sice mají ambici k paradiplomacii, ale zatím nemají dostatečné „know-how“. Podrobné vyhodnocení Prahy je k dispozici na webových stránkách ústavu mezinárodních studií.