Zápis z 6. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 17.9. 2007

 

 

Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno 5 z 10ti členů výboru a tajemník výboru

 

Omluveni:   

Ing. Eva Tylová, Radek Lohynský, Ing. Pavel Klega, Ing. Milan Richter, RNDr. Miloš Gregar

 

Hosté:    

    Mgr. Petr Štěpánek, CSc.- radní pro oblast životního prostředí, Ing. Jitka Cvetlerová- ředitelka odboru územního plánu, Ing. Jaroslav Soukup -oddělení ÚČOV, Ing. Martin Čemus- pořizovatel podkladů a dokumentací, Ing. arch. Tomáš Drdácký- starosta MČ Praha Troja, Ing. arch. Václav Valtr (MČ Troja), Ing. Karel Hák (URM)

 

Program jednání výboru:

 

  1. Koncept Změny Z 1344/00 Územního plánu SÚ hl. m. Prahy- prodloužení metra trasy A Dejvice- Ruzyně
  2. Přehled čerpání rozpočtu staveb technické vybavenosti k 31.8. 2007
  3. Stav přípravy a projednání územního řízení stavby „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově“
  4. Ostatní

 

 

Jednání řídil: Předseda Výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.

 

1)    Koncept Změny Z 1344/00 Územního plánu SÚ hl. m. Prahy- prodloužení metra trasy A Dejvice- Ruzyně

 

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche seznámil přítomné s konceptem změny Z 1344/00 Územního plánu SÚ hl. m. Prahy- prodloužení metra trasy A Dejvice- Ruzyně. Podkladové materiály obdrželi členové výboru v elektronické podobě i do svých zastupitelských schránek. Ředitelka odboru územního plánu Ing. Jitka Cvetlerová a Ing. Hák z URM doplnili další podrobnosti včetně obrazové prezentace.

Cílem změny je prodloužení trasy metra A ze stanice Dejvická směrem na západ a  změna funkčního využití ploch v okolí budoucích stanic metra Veleslavín, Motol, Bílá Hora a Dědina (stanice Červený vrch, Petřiny, Dlouhá Míle a Ruzyně nevyžadují změny funkčního využití). Trasa je koncipována tak, aby zároveň umožňovala případné budoucí větvení v oblasti Bílé Hory do prostoru sídliště Řepy a na Zličín.

Ve fázi konceptu byly prověřeny 2 varianty prodloužení. V úseku Dejvice- Dlouhá Míle jsou obě varianty totožné, liší se v koncovém úseku v prostoru letiště Ruzyně.

Z dokumentace SEA o něco lépe vychází varianta č. 1. Tato varianta předpokládá mezi stanicemi Dlouhá Míle a Ruzyně tunelový úsek převážně přímý, tak, aby trasa byla co nejkratší.

Naopak v rámci veřejného projednání došlo více kladných připomínek pro variantu č.2. Vedení trasy je v závěrečném úseku upraveno tak, aby bylo možné realizovat další stanici metra Staré letiště.

V diskusi vystoupil JUDr. Ing. Miloslav Ludvík s dotazem ohledně řešení dopravní situace v okolí plánované stanice Motol. Na jeho dotazy odpověděl Ing. Hák v tom smyslu, že zvýšení dopravního zatížení pozemních komunikací v důsledku vybudování stanice metra je prověřováno s cílem najít optimální řešení.

Po diskusi zodpovězení dotazů se členové výboru shodli, že vhodnějším řešením je delší varianta metra se stanicí Staré letiště.

 

Výbor infrastruktury navrhuje následující usnesení:

 

„Výbor infrastruktury ZHMP bere na vědomí předložený materiál „Koncept změny Z 1344/00 ÚP SÚ HMP“ a doporučuje Zastupitelstvu hl. m. Prahy ke schválení variantu č. 2 se stanicí Staré letiště.“

 

2)    Přehled čerpání rozpočtu staveb technické vybavenosti k 31.8. 2007

 

Předseda výboru infrastruktury Mgr. Ing. Miroslav Poche seznámil přítomné se zprávou „Přehled čerpání rozpočtu staveb TV k 31.8. 2007“.

 Na budování technické infrastruktury v MČ je ročně vynakládáno 1,2-1,3 mld Kč (v rozpočtu 2007- 1,366 mld Kč), letos se jedná přibližně o 50 staveb. Do konce srpna 2007 bylo celkově profinancováno 836,2 mil Kč, což představuje 61,2% z ročního rozpočtu. U více než poloviny staveb se čerpání pohybuje v mnohem vyšší hranici, od 65 až do 100%.

U 17 staveb je čerpání za prvních 8 měsíců vyšší než 90% a je zřejmé, že finanční prostředky k jejich dofinancování v roce 2007 budou chybět. U 4 staveb naproti tomu do konce srpna nebyly finanční prostředky čerpány (byla např.  pozastavena rekonstrukce nezkolaudovaných inženýrských sítí provozovaných v havarijním stavu na sídlišti Baba, v rámci stavby TV Za Horou byla zpracována projektová dokumentace s termínem předání září 2007).

Z akcí, u kterých v tomto roce zřejmě nedojde k čerpání (např. u akce TV Za horou nebo TV Vokovice a některé další akce z kapitoly 1- rozvoj obce) bude třeba volné prostředky přesunout na akce, které je nutné prioritně dofinancovat. Jedná se např. o stavby TV Radotín, Vinoř a Dubeč.

Ing. Jiří Toman, ředitel OMI, doplnil další informace k čerpání rozpočtu v kapitole 2.

 

Výbor infrastruktury navrhuje následující usnesení:

 

„Výbor infrastruktury bere na vědomí materiál „Přehled čerpání rozpočtu staveb TV k 31.8. 2007“ a žádá OMI, aby bez zbytečného odkladu navrhl změny v rozpočtu, které budou řešit  aktuální potřeby financování staveb TV.“

 

 

3)    Stav přípravy a projednání územního řízení stavby „Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově“

 

Na jednání výboru byl opětovně zařazen bod týkající se přestavby Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že řešení tohoto problému je nedostatečné. Během 3 měsíců od minulého jednání výboru se podařilo dosáhnout dílčích úspěchů zejména co se týče dohody se 2 vlastníky pozemků, které jsou potřebné pro vybudování nové vodní linky. Územní řízení je přerušeno do konce října v důsledku zrušení rozhodnutí odboru kultury Ministerstvem kultury.

Byly také provedeny změny v dokumentaci k územnímu rozhodnutí a modifikace technicko-architektonického řešení. Tato tzv. zapuštěná varianta ÚČOV by měla být esteticky přijatelnější než varianta původní, hlavní změny spočívají  v odstranění dvou  15-ti metrových budov nad úrovní konstrukcí vodní linky, ve zrušení stavby bermy a tudíž kácení stromů vyvolaném stavbou a v zakrytí celé vodní linky betonovou deskou a pokrytí zelení.

Grafické znázornění zapuštěné varianty ÚČOV obsažené v  materiálu „Celková koncepce řešení centrální čistírenské kapacity k horizontu 2025“ bylo členům výboru distribuováno do zastupitelských schránek. Tento materiál zpracovaný společností Hydroprojekt ve spolupráci s PVS nastiňuje celkovou vizi čištění odpadních vod k roku 2010, 2015 a 2025, včetně možnosti postupného vymístění kalového hospodářství mimo Císařský ostrov.

K tomuto řešení, které navrhuje dosáhnout optimálního stavu vybudováním nové vodní linky v prostoru zahrádek, bylo jako oponentní zadáno u společnosti Ecofluid vypracovat Studii proveditelnosti řešení využívajícího technologii USBF. Tato varianta je však v tuto chvíli neúnosná.

Na dotazy členů výboru odpovídal zástupce OMI Ing. Jaroslav Soukup. V diskuzi zaznělo také vyjádření starosty MČ Praha Troja Ing. arch. Tomáše Drdáckého, který zapuštěnou variantu ÚČOV považuje za přijatelnější než je varianta původní, konstatoval ale, že je třeba posuzovat ještě další modifikace.

Radní pro oblast životního prostředí Mgr. Petr Štěpánek, CSc. konstatoval, že v současné době probíhá nezávislé posouzení řešení navrhovaného společností Ecofluid a výstup bude znám do 2 měsíců. Co se týče kalové koncovky, o finálním řešení není zatím rozhodnuto, možné způsoby budou na pořadu jednání Komise ÚČOV, která zasedá 1. října 2007.

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche apeloval na to, že je třeba urychleně najít finální řešení a eliminovat další prostoje.

K tomuto bodu jednání výbor infrastruktury nepřijal žádné usnesení, členové výboru byli pozváni na jednání Komise ÚČOV a prezentaci kalové koncovky dne 1. října 2007.

Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche  poděkoval přítomným členům   za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.

 

V Praze, dne 18. září  2007

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

   

 

 

Ing. Jiří Toman

tajemník výboru

 

 

2. října 2007
2. října 2007