Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP, ze dne 3.2. 2005

Termín konání : 3. února 2005 od 17. 00 hodin

Místo konání: MHMP - Mariánské nám. 2, Praha 1, zasedací místnost č. 349 / 3. patro

 

Program:

1.    Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

2.    Informace zástupců národnostních menšin o průběhu činnosti v roce 2004:

- realizace a zhodnocení výsledků akcí národnostních menšin podpořených hl. m. Prahou

v roce 2004 v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na

území hl. m. Prahy v roce 2004.

3.    Náčrt přípravy 5. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2005.

4.    Informace o důležitých akcích národnostních menšin v r. 2005 ( MFF Praha srdce národů 2005, Khamoro 2005, Setkání kultur 2005 apod. ).

5.    Různé.

 

Dr. Balvín, CSc. přivítal členy komise, omluvil zdržení radní Mgr. Hany Halové způsobené neodkladnou pracovní povinností a zahájil jednání komise.

Přivítal dále hosty komise – paní Ivetu Demeterovou (redaktorka romského internetového rádia Radiorota ) a pana Jana Baloga ( člen Rady vlády pro záležitosti romské komunity a pracovník o.p.s. Člověk v tísni při ČT), kteří se jednání komise zúčastnili jako zástupci poradního sboru romských poradců.

Paní Filová také přivítala hosty a doplnila, že se hosté účastní jednání komise, jelikož členové poradního sboru romských poradců projevili zájem o seznámení s prací Komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území hl. m. Prahy.

 

1. Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory

aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2005.

 

Mgr. Černá informovala, že již 26. ledna zasedala Komise Rady HMP pro udělení grantů v oblasti národnostních menšin, jejíž návrh byl zpracován do materiálu na předložení Radě hl. m. Prahy a je v současné době připomínkován. Teprve na základě schválení Radou hl. m. Prahy budou známy výsledky grantového řízení, které budou oznámeny písemnou formou všem žadatelům o grant a samozřejmě i na úřední desce na . Pravděpodobný termín, kdy by se mohl materiál dostat na jednání Rady hl. m. Prahy je v polovině února. Oproti loňskému roku by v případě přidělení grantu měly být následně podepsány dotační smlouvy.

Poznámka: Po jednání komise byla známa informace, že budou v grantovém řízení v letošním roce použity opět smlouvy darovací jako v předcházejících ročnících grantového řízení.

 

2. Informace zástupců národnostních menšin o průběhu činnosti v roce 2004:

- realizace a zhodnocení výsledků akcí národnostních menšin podpořených hl. m. Prahou v

roce 2004 v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území

hl. m. Prahy v roce 2004.

 

Jednotliví zástupci za národnostní menšiny seznámili komisi s aktivitami, kterých se jednotlivá občanská sdružení zúčastnila nebo je uskutečnila.

Informaci přednesli:

Bulhaři – Ing. Popov

Maďaři – Ing. Kamasová

Němci – obě zástupkyně se zdržely komentáře

Poláci – pan Adamiec

Romové – Dr. Oláh, paní Gailová, paní Filová doplnila informaci

Rusíni – Ing. Matola

Rusové – Ing. Zolotarev, Ing. Landa doplnil, že OS Ruský institut neobdržel žádný grant a nemůže tedy dostatečně referovat o aktivitách

Řekové – Ing. Podlahová

Slováci – Mgr. Beňo, Dr. Miňová

Mgr. Beňo dále informoval, že by rádi pozvali na MHMP zástupce slovenských občanských sdružení, aby bylo možné projednat podklady ke  zpracování zprávy o činnosti národnostních menšin za období let 1999 až 2004.

Srbové – Mgr. Kubešová

Ukrajinci – paní Škrlandová – současně pozvala členy komise na Malanku, která se koná v sobotu 12. 2. od 20.00 hodin v Opletalově ulici v prostorách Autoklubu.

 

Radní Mgr. Hana Halová přivítala členy komise a vybídla k pokračování v jednání.

 

3. Náčrt přípravy 5. setkání národnostních menšin v listopadu r. 2005.

 

Radní Mgr. Halová vyzvala členy komise, aby  dle závěru minulého jednání komise seznámili komisi s návrhem na způsobu organizování následující výstavy národnostních menšin.

Paní Gailová navrhla změnu v osobě kurátora a představila členům komise ak. mal. Pavla Nováka, jehož profesní životopis poskytla členům komise. Poukázala na to, že by bylo vhodné pokračovat ve výstavě novým modelem, který by ponechala na osobě kurátora.

Pan Chrzastowski v souvislosti s organizováním 5. setkání národnostních menšin, konkrétně s konferencí, navrhl, aby byli pozváni členové komisí a výborů krajských úřadů zabývající se problematikou národnostních menšin, aby byla možná výměna zkušeností s prací v oblasti národnostních menšin.

Radní Mgr. Halová upozornila, že jsou pravidelně pozvánky zasílány na Krajské úřady, ale je na rozhodnutí úřadu, kdo bude na konferenci vyslán.

Dr. Balvín, CSc. připomenul, že na základě výstupů z předcházející konference vyplynulo, že tématem 5. setkání národnostních menšin bude téma „Identita“ – kdo jsme, odkud jsme a kam směřujeme. Zazněl také názor, že by konference měla být zaměřena více pro národnostní menšiny samotné než pro odborníky o národnostních menšinách.

Radní Mgr. Halová přečetla písemný návrh podaný Mgr. Kubešovou, který má následující 3 varianty:

  1. každý rok bude pořádat výstavu jiná menšina (i pro všechny ostatní) s kurátorem ze svých řad (to znamená, že každý rok bude jiný kurátor) což poskytuje možnost znesvářit menšiny
  2. každá menšina sama udělá výběr děl která chce vystavovat a z řad jedné menšiny (dle abecedy) každý rok bude vybrán kurátor výstavy, což přidá hodně práce komisi
  3. OS Sáva považuje jako nejlepší řešení pověřit sdružení Hlasy, aby pořádalo jako nezávislé sdružení, které vystupuje v zájmu všech menšin stát se trvalým pořadatelem této společné výstavy všech národnostních menšin v Praze, akci která naplňuje zcela cíle sdružení

 

Radní Mgr. Halová požádala ak. mal. Nováka, aby seznámil komisi se svým návrhem výstavy.

Ak. mal. Novák stručně uvedl s jakou představou by předstupoval před návrh k uskutečnění výstavy.

Radní Mgr. Halová uzavřela tento bod jednání s tím, že veškeré návrhy budou projednány v rámci porady pro oblast národnostních menšin a na následující komis budou členové komise seznámeni s možným návrhem.

 

Ing. Landa navrhl, že by se mohla uskutečnit beseda k problematice současné situace v Rusku a ČR v letech 1985 až 2003.

 

4. Informace o důležitých akcích národnostních menšin v r. 2005 ( MFF Praha srdce národů

2005, Khamoro 2005, Setkání kultur 2005 apod. ).

 

Ing. Landa uvedl, že by bylo vhodné, aby se hl. m. Praha aktivně zapojilo ať již svou patronací nad některou z akcí ke květnovým oslavám 60. výročí osvobození ČR.

 

MUDr. Miňová připomenula termín konání Mezinárodního folklorního festivalu Praha srdce národů 2005, který se uskuteční poslední květnový víkend – 29. 5. 2005. Uvedla také, že účastníci festivalu mohou ještě zasílat své návrhy na mailovou adresu: libora@limbora

Ing. Zolotarev, CSc. uvedl, že OS Ruská tradice opět chystá sérii koncertů vážné hudby, ale jejich konání se odvine od grantové podpory.

Mgr. Kubešová informovala, že v listopadu připravuje OS Sáva Dny srbské kultury.

Pan Chrzastovski vznesl dotaz, zda se v letošním roce připravuje Setkání kultur.

Diskuse členů komise nad letošním konáním akce Setkání kultur.

Radní Mgr. Halová uvedla, že na Setkání kultur nebyla v letošním roce podána žádná žádost do grantového řízení v rámci Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy v roce 2005.

Paní Gailová uvedla, že se v letošním roce koná v hl. m. Praze akce Miss World Gypsy.

Paní Demeterová upřesnila informaci, že se v pátek 11. 2. 2005 uskuteční republikové finále soutěže Miss World Gypsy, které je pořádáno romským sdružením ve spolupráci s agenturou Bussmarck a teprve následně se uskuteční světové finále.

Dr. Balvín, CSc. požádal paní Demeterovou, aby seznámila členy komise s rádiem Radiorota.

Paní Demeterová uvedla, že se jedná o romské internetové rádio, které provozuje OS Dženo a rádio může provozovat svou činnost díky dotacím z Ministerstva kultury ČR. Vysílá 3 x týdně ( pondělí, středa, pátek )– vysílání je předtáčeno, funguje již třetím rokem a vysílá v češtině, romštině a angličtině.

Rádio je možné si tedy poslechnout na www.radiorota.cz

Poštovní adresa je:

V Tůních 11, Praha 2

Pan Chrzastowski se zajímal o to, jaký má rádio ohlas u posluchačů.

Paní Demeterová uvedla, že se denně připojí cca 300 posluchačů a ze 70 internetových rádií je Radiorota na 10 – 11 místě v poslechu.

Dr. Balvín, CSc. požádal i pana Baloga o bližší informaci ke své činnosti v pracovní oblasti.

Pan Balog uvedl, že je členem Rady vlády pro záležitosti romské komunity. Uvedl, že práce s romskou komunitou je stále na úrovni oblasti sociální, která neumožňuje řešit dosud kulturní tématiku. Na Radě vlády pro záležitosti romské komunity se tedy řeší otázky směřující k umožnění „lepšího života Romů“.

 

5. Různé.

 

Dr. Oláh požádal paní Gailovou, aby se společně sešli nad zpracováním zprávy o činnosti národnostních menšin za období let 1999 – 2004 a také pozvali zástupce romských občanských sdružení na jednání po vzoru členů komise za slovenskou národnostní menšinu.

Diskuse zástupců za Romy o možnostech způsobu práce zástupců za Romy v komisi.

Dr. Balvín, CSc. podpořil členy komise v setkáních se sdruženími, protože zástupci v komisi mají zastupovat národnostní menšinu jako celek.

 

 

Radní Mgr. Halová ukončila jednání komise.

 

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

V Praze dne 3. února 2005

Zpracovala: Mgr. Jana Černá

 

 

17. února 2005
17. února 2005