Zápis z jednání komise Rady HMP pro oblast národnostních menšin na území HMP, ze dne 5.1.2006.

Termín jednání: 5.1.2005, 17:00 hodin

Místo konání: MHMP – Nová radnice, Mariánské nám. 2, Praha 1, Nová rada / 1. patro

Přítomni: dle prezenční listiny

 

Program:

1)    Informace o pracovním harmonogramu komise na 1. pololetí r. 2006.

2)    Česká republika v přípravě na ratifikaci Evropské charty regionálních či menšinových jazyků - Dr. Sulitka, CSc.

3)    Informace o možnosti zařazení osobností národnostních menšin do Almanachu osobností.

4)    Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.

5)    Informace k přípravě souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za rok 2005.

6)    Diskuse o novém programu 6. setkání národnostních menšin (téma a program konference).

7)    Různé.

   

 

Radní Mgr. Halová přivítala přítomné členy komise, zahájila první jednání komise roku 2006 a seznámila komisi s programem jednání.

 

1)    Informace o pracovním harmonogramu komise na 1. pololetí r. 2006.

Mgr. Černá seznámila komisi s harmonogramem jednání komise na 1. pololetí r. 2006, který byl všem členům komise zaslán poštou a také v elektronické podobě.

2)    Česká republika v přípravě na ratifikaci Evropské charty regionálních či menšinových jazyků - Dr. Sulitka, CSc.

Dr. Sulitka, CSc. připomenul, že 7.12.2005 vláda ČR schválila návrh na ratifikaci Evropské charty regionálních či menšinových jazyků. Paralelně vyšel článek v časopise Veřejná správa, který byl velmi pozitivně přijat. V současnosti byl materiál  postoupen parlamentu ČR, kde bude projednán na lednovém či únorovém jednání poslanecké sněmovny ČR a poté bude postoupeno senátu. Pokud ratifikační proces bude pokračovat v časovém harmonogramu tj. po prvním čtení bude k projednání v Zahraničním výboru a po tomto jednání bude známo, zda se objeví zásadnější připomínky. Návrh ratifikace počítá s ochranou všech menšinových jazyků (to se týká 2. části charty), ale specifikace konkrétních závazků (vyplývá z části 3 a je striktně monitorovaná ) se týká 2 jazyků a to polštiny a slovenštiny. Tyto 2 jazyky jsou zvlášť vyčleněny, což odpovídá stavu legislativního prostředí. Při podávání pravidelných periodických zpráv lze rozšiřovat okruh a rozsah závazků vůči jazykům uvedeným při ratifikaci, respektive rozšířit o další závazky. V současnosti je připravován materiál, který bude vytvářet podmínky pro finanční zajištění provádění charty a to se v 1. fázi bude týkat Moravskoslezského kraje. Plánuje se, že po ratifikaci v parlamentu by monitorovací proces začal v 2. pololetí tohoto roku a finanční prostředky ze státního rozpočtu by byly od roku 2007. Rozšíření charty na jiné regiony ukáže 1. monitorovací zpráva, kterou by ČR předkládala podle ustanovení charty po roce od předání ratifikační listiny generálnímu tajemníkovi Rady Evropy. Mohlo by se tak stát v roce 2007, ale záleží vše na termínu ratifikace parlamentem a souhlasu prezidenta republiky s ratifikací.

Ing. Kamasová vznesla dotaz, které jazyky jsou v ČR uváděny jako menšinové a mají nárok na tlumočení v rámci správního řízení.

Dr. Sulitka, CSc. uvedl, že v ČR jsou všechny menšiny, které mají zastoupení v Radě vlády pro národnostní menšiny uvedeny v důvodové zprávě k ratifikaci charty a na ně se vztahuje ochrana jazyků jako kulturního bohatství. V rámci 2. části jsou vymezeny 4 menšinové jazyky – němčina, polština, romština a slovenština. Na 2 jazyky se vztahují jednotlivá ustanovení konkrétně kontrolovatelných závazků, které charta obsahuje.

Ve správním řízení má nárok na překlad všech 12 menšinových jazyků.

 

Radní Mgr. Halová předala slovo doc. Dr. Balvínovi, CSc., aby přednesl další bod jednání.

Doc. Dr. Balvín, CSc. poděkoval radní Mgr. Halové za uvedení a informoval komisi o tom, že 22.11.2005 obhájil v Nitře habilitační práci na téma Romský žák ve škole a stal se tedy docentem pedagogiky. Poděkoval členům komise za morální podporu.

Radní Mgr. Halová poblahopřála k úspěšnému obhájení habilitační práce a jménem komise pogratulovala k tomuto úspěchu.

 

3)    Informace o možnosti zařazení osobností národnostních menšin do Almanachu osobností.

Doc. Dr. Balvín, CSc. připomenul vydanou publikaci „Praha a osobnosti národnostních menšin“, ve které byly zařazeny již nežijící osobnosti. Existovala úvaha, že by bylo možné sestavit publikaci žijících osobností národnostních menšin. Jednalo by se o týmovou práci, jelikož zástupci národnostních menšin by sami navrhli osobnosti k zařazení.

Uvedl, že na Havlíčkově náměstí na Praze 3 působí redakce, která zpracovává  almanach. Osobnost zařazená do almanachu by měla zakoupit almanach za 3000,- Kč a v případě, že je uveřejněna i fotografie, tak dalších 2200,- Kč.

Je možné podat informaci jednotlivým menšinám, že mají možnost prezentace v takovém almanachu.

V případě zájmu je možné pozvat zástupce vydavatelství pro podání bližších informací.

 

Členové komise se usnesli, aby byl na jednání komise pozván zástupce vydavatelství, který by podal bližší informace a zodpověděl otázky zástupců národnostních menšin.

 

4)    Informace o průběhu grantového řízení Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.

Mgr. Černá úvodem upozornila, že jiná pracoviště, která zpracovávají granty pracují pouze za tímto účelem v rámci odboru nebo mají zajištěn servis příslušného odboru.

Jelikož celé zpracování podaných žádostí o grant administruje sama, tak období zpracování grantů probíhá za další stálé pracovní činnosti spojené s oblastí národnostních menšin a integrace cizinců a zpracování grantů tedy trvá delší dobu.

Uvedla, že do letošního grantového řízení bylo podáno 129 žádostí o grant a v rámci tohoto počtu může dojít ještě k přesunu projektů mezi programy, jelikož byly některé projekty podány v rámci jiných programů než spadají. V současnosti je však evidováno 101 pro oblast národnostních menšin.

V průběhu měsíce ledna budou nezávislými odborníky zpracovány odborné posudky.

25.1.2006 je termín odevzdání vyúčtování grantů za rok 2005, což je také důležité kritérium pro možnost posouzení komise Rady HMP pro udělení grantů v oblasti národnostních menšin, která zasedne pravděpodobně 2. týden v únoru. Její návrhy pak budou předány k jednání Radě HMP.

Doplnila, že v letošním roce byl opět problém s přílohami žádosti, kdy je  často potřebné doplnit neúplné přílohy, protože v opačném případě by byly žádosti vyřazeny z důvodů nesplnění formálních podmínek. Také řada sdružení integrujících se cizinců podávala projekty v rámci programů národnostních menšin.

Doc. Balvín, CSc. uvedl, že již s Mgr. Černou projednávali možnost, že by v příštím roce pro větší jasnost bylo zvlášť vyhlášeno grantové řízení pro národnostní menšiny jako tomu bylo dosud a zvlášť pro sdružení integrujících se cizinců pod jiným názvem grantového řízení. Jedná se v současnosti pouze o návrh.

 

 

 

 

5)    Informace k přípravě souhrnné zprávy o činnosti jednotlivých národnostních menšin za rok 2005.

Doc. Dr. Balvín, CSc. připomenul, že je již pravidlem, že společně s vyúčtováním grantového řízení byla předkládána zpráva o činnosti sdružení národnostních menšin. Tato zpráva nejen informuje o činnosti národnostních menšin, ale podává i možné návrhy a doporučení pro spolupráci s HMP. Odevzdání zprávy se týká i představitelů občanských sdružení, která neobdržela grant HMP.

Radní Mgr. Halová stanovila termín odevzdání zprávy 25.1.2006 (maximálně 2. února 2006), které je i termínem vyúčtování grantů za rok 2005. Grantová komise bude mít tedy k dispozici i informaci o realizaci projektů v roce 2005. Uvedla, že během února bude souhrnná zpráva předložena jako informace do Rady HMP. Odevzdání zprávy se týká i sdružení, která neobdržela grant a měla by být zpracována jako stručná zpráva obsahující fakta.

Dr. Sulitka, CSc. potvrdil, že i organizace, které neobdržely grant by měly odevzdat výroční zprávu, jelikož podávají nejen informaci o životě národnostních menšin, ale i podněty úřadům pro zlepšení podmínek pro národnostní menšiny.

 

6)    Diskuse o novém programu 6. setkání národnostních menšin (téma a program konference).

Doc. Dr. Balvín, CSc. informoval, že se podařilo vydat sborníky z předchozích konferencí, které budou rozesílány i těm delegátům, kteří je neobdrželi na konferenci v listopadu 2005.

Podal návrh, že by na příští jednání komise členové komise podali programové náměty k uspořádání 6. setkání národnostních menšin a z těchto námětů by pak na způsob konkurzu byl vybrán vhodný návrh.

Radní Mgr. Halová poděkovala a uvedla, že již na minulém jednání komise sama podala návrh tématu “Jak se žije rodinám národnostních menšin”, které by se zabývalo otázkami výchovy a vzdělávání dětí a mládeže, problematiky uplatnění na trhu práce apod.

Ing. Tung, CSc. uvedl, že největší problém u cizinců vidí ve vzdělávání, které je propojeno s uplatněním na trhu práce.

Radní Mgr. Halová uvedla, že oblast problematiky vzdělávání a uplatnění na trhu práce v případě cizinců je určena pro komisi Rady HMP pro otázky integrace cizinců. Na tuto komisi jsou pravidelně zváni i zástupci občanských sdružení integrujících se cizinců, aby nejen představili činnost sdružení, ale také informovali o problémech, se kterými se potýkají v životě v hl. m. Praze. Ráda by také případně pozvala zástupce Vietnamců na tuto komisi.

Ing. Tung, CSc. doporučil pozvat na komisi zástupce Svazu Vietnamců.

Dále radní Mgr. Halová doporučila, že na projekty spojené s výše uvedenými problémy je možné žádat o finanční podporu prostřednictvím Evropských strukturálních fondů – JPD 3.

Ing. Landa uvedl, že  velkým problémem je nedostatečná znalost českého jazyka.

Doc. Dr. Balvín, CSc. informoval, že MHMP – institut vzdělávání organizuje kurzy českého jazyka pro cizince. Bližší informace podá Mgr. Ferrarová: 2 3600 3296

Připomenul také grantová řízení MŠMT, kde je speciální program na výuku českého jazyka.

Mgr. Zacharieva uvedla, že projekty zde podané nebyly často podpořeny neznámo z jakých důvodů.

Dr. Miňová uvedla, že se domnívá, že znalost jazyka národnostní menšiny a českého jazyka je dle jejího názoru jednou z nejdůležitějších.

 

7)    Různé.

 

a)    Mgr. Kubešová, CSc. vznesla dotaz, proč komise pro otázky integrace nevyhlásila granty pro integraci cizinců a současně ji zaujala informace, že existuje komise pro otázky integrace cizinců.

Radní Mgr. Halová podotkla, že komise pro otázky integrace cizinců pracuje již delší dobu a mnohokrát tato informace byla podána i na komisi pro oblast národnostních menšin. Dále vysvětlila, že grantové řízení nevyhlašuje komise, ale Rada HMP a komise byla pouze informována, že byl vyhlášen i program pro integrující se cizince.

Doc. Dr. Balvín, CSc. připomenul, že stále opakovaně je vysvětlováno, že pracoviště pro oblast národnostních menšin v současné době pracuje i pro oblast integrace cizinců. Ačkoliv se snaží s Mgr. Černou zajistit oddělené vedení problematik. Bohužel již dříve nebyl přidělen samostatný koordinátor pro oblast integrace cizinců. Ke grantovému řízení uvedl, že spojení obou oblastí pod jedno grantové řízení vidí  jako nedostatek a v následujícím roce by mělo být vyhlášení označeno zvlášť pod jinými názvy grantového řízení. 

Radní Mgr. Halová doplnila, že již dlouhodobě bylo problémem, že občanská sdružení integrujících se cizinců podávala žádosti v grantech určených pro národnostní menšiny a nebylo jim vyhověno. K této problematice byla vždy diskuse a na jejím základě bylo zajištěno  rozlišení, aby se mohla občanská sdružení integrujících se cizinců přihlásit se svými projekty s podobným zaměřením jaké mají národnostní menšiny.

Dále existují další možnosti podání žádostí o finanční podporu jako je JPD 3, sociální granty a další. Upozornila, že vždy je třeba rozlišit o jakou činnost se jedná. V případě Celoměstských programů podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006 se jedná o osvětovou a propagační činnost.

Toto rozdělení programů se může zdát složitější, ale je nutné vnímat a respektovat organizační strukturu MHMP, tak jak jsou jednotlivé kompetence rozděleny do odborů a i mezi členy Rady HMP.

   

Ing. Tung, CSc. upozornil na problematiku spojenou s označením Vietnamců cizinci či národnostní menšinou. Dále se dotazoval, proč dostává pozvánky na konference pro národnostní menšiny.

Doc. Dr. Balvín, CSc. uvedl, že před rokem paní radní vznesla dotaz přímo na vládu ČR, zda jsou Vietnamci národnostní menšinou a odpověď zněla, že nejsou.

Upozornil, že dochází k vývoji a např. před 4 lety Řekové nebyli považováni za národnostní menšinu a dnes splňují všechny podmínky a jsou národnostní menšinou.

K pozvánkám na jednotlivé akce uvedl, že každá konference v rámci setkání národnostních menšin má již tradičně zařazenu sekci k otázkám integrace cizinců a děje se tak opět z organizačních a technických důvodů, jelikož není možné pořádat 2 konference.

 

Ing. Landa vznesl dotaz, zda nebudou dostávat občanská sdružení cizinců

granty v programech národnostních menšin, když se tak někdy dělo u grantů národnostních menšin.

Doc. Dr. Balvín, CSc. potvrdil, že některá sdružení byla v předchozích letech podpořena, jelikož se jednalo o kvalitní programy i práci občanských sdružení.

V současnosti již cizinci budou výhradně zvlášť ve svém programu.

Mgr. Černá upozornila členy komise, že je třeba si uvědomit skutečnost, že občanská sdružení národnostních menšin pracují i s integrujícími se cizinci a řada sdružení je vedena na stránkách MPSV ČR www.cizinci.cz  jako sdružení integrujících se cizinců. Řada integrujících se cizinců se také z velké části stává později národnostní menšinou.

Doc. Dr. Balvín, CSc. potvrdil, že některá sdružení národnostních menšin podávají žádosti o grant i na MPSV pro integraci cizinců, což jen potvrzuje, že obě oblasti striktně oddělit nelze.

Ing. Kamasová a Ing. Matola potvrdili, že setkání jejich sdružení se mohou účastnit i cizinci, ale nemají stejná práva dle stanov jako člen národnostní menšiny (tj. hlasovací právo apod.).  

Dále diskuse ke grantovým řízením jednotlivých institucí a rozlišování problematiky integrace cizinců a národnostních menšin.

 

b)     Ing. Kamasová pozvala členy komise na příští jednání do Maďarského klubu – Hybernská 40, Praha 1.

Radní Mgr. Halová poděkovala za pozvání, jelikož tak bude i v tomto roce pokračovat tradice zasedání komise u  jednotlivých zástupců národnostních menšin v komisi, kdy je možné poznat občanská sdružení i jednotlivé národnostní menšiny blíže.

Jednání komise ve čtvrtek 2. února 2006 se uskuteční od 17:00 h v prostorách klubu Svazu Maďarů ZO Praha na adrese Hybernská 40, Praha 1 (označení zvonku „zasedačka“ u firmy Vodní díla).

 

c)     Dr. Miňová požádala o rekapitulaci všech 12 národnostních menšin:

Bulhaři, Chorvati, Maďaři, Němci, Poláci, Romové, Rusíni, Rusové, Řekové, Slováci, Srbové, Ukrajinci.

 

c)    Radní Mgr. Halová informovala, že je v současné době zpracováván materiál k personálním změnám v komisi a pokud by měli další členové nějaké podněty a návrhy, pak mají možnost je podat (do pondělí 9.1.2006).

 

d)    Mgr. Kubešová, CSc. vznesla dotaz k aktuálnímu stavu Domu národnostních menšin, zejména se zajímala o lešení, které kolem domu je instalováno.

Radní Mgr. Halová uvedla, že bude pravděpodobně koncem ledna projednáván materiál na jednání vlády ČR pro možnost uvolnění finančních prostředků ve výši 20 mil. Kč. Na usnesení vlády čeká OMI MHMP, aby mohly začít stavební práce.

 

Ing. Tung, CSc. předběžně informoval, že by zástupci Vietnamců rádi komisi pozvali na některé další jednání do jejich organizace.

 

 

Radní Mgr. Halová poděkovala členům komise a ukončila jednání komise.

 

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze dne 8. prosince 2005

Zpracovala: Mgr. Černá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. ledna 2006
27. ledna 2006