Zápis z jednání právní komise Rady HMP
ze dne 30.1.2003
Z á p i s
ze zasedání právní komise rady hlavního města Prahy konaného dne 30. ledna 2003
Přítomni: Mgr. R. Blažek, předseda komise
JUDr. M. Děvěrová
JUDr. Z. Janíček
JUDr. J. Javornický
JUDr. K. Kramář
JUDr. R. Krejčík
JUDr. J. Lorenc
JUDr. P. Meduna
JUDr. L. Pětník
JUDr. Z. Soukupová
JUDr. Ing. J. Staša, CSc.
JUDr. L. Vávra
Nepřítomni: JUDr. K. Brűckler
JUDr. M. Jansta
Hosté:
K bodu 1.
Ing. I. Souralová, ředitelka odboru výstavby MHMP
Ing. J. Kylarová, ved. odd. technického odboru výstavby MHMP
K bodu 2.
Ing. L. Šíma, ved. odd. rozvoje a organizace dopravy odboru rozvoje dopravy MHMP
K bodu 3.
JUDr. E. Novaková, vrchní ředitelka sekce správních agend a řed. odboru živnostenského MHMP
K bodu 4. a 5.
Ing. P. Šulc, ředitel odboru infrastruktury města MHMP
Mgr. E. Šimková, odbor infrastruktury města MHMP
Program:
1. Návrh nařízení, kterým se mění vyhláška č. 26/1999 Sb. hl. m. Prahy, o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů,
2. návrh záměru hlavního města Prahy navrhnout změnu zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů,
3. návrh zákona, kterým se mění zák. č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu a o změně zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
4. návrh obecně závazné vyhlášky o zajištění udržování čistoty na ulicích a jiných veřejných prostranstvích (vyhláška o čistotě),
5. podnět na zrušení obecně závazné vyhlášky č. 20/2002 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad.
6. Informace o návrzích zákonů:
a) návrhu zákona, kterým se mění zák. č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii ČR, ve znění pozdějších předpisů,
b) návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon),
c) návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 104/2000 Sb., o Státním fondu dopravní infrastruktury a o změně zákona č. 171/1991 Sb., o působnosti orgánů ČR ve věcech převodů majetku státu na jiné osoby a o Fondu národního majetku ČR, ve znění pozdějších předpisů.
7. Různé.
Zasedání právní komise rady hlavního města Prahy zahájil a řídil Mgr. R. Blažek, předseda komise (jako první byly projednány body 4. a 5., ostatní již podle programu).
K bodu 4.
Ředitel odboru infrastruktury města Ing. P. Šulc informoval zúčastněné o předloženém návrhu vyhlášky, který byl již několikrát projednáván v předchozí právní komisi. Po diskusi, ve které ředitel odboru infrastruktury města odpovídal na dotazy členů komise,
právní komise doporučila návrh vyhlášky o čistotě předložit radě hl. m. Prahy.
Jedná se o záměr vydat vyhlášku o čistotě. Po uskutečnění připomínkového řízení s městskými částmi a jeho vyhodnocení bude návrh této vyhlášky znovu projednán v právní komisi.
K bodu 5.
Členům právní komise byla předána právní stanoviska týkající se poplatku za komunální odpad ve smyslu obecně závazné vyhlášky č. 20/2002 Sb. hl. m. Prahy.
Ředitel odboru infrastruktury města informoval členy právní komise o podnětu Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR na zrušení obecně závazné vyhlášky č. 20/2002 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad a o různých stanoviscích k této problematice.
Právní komise se seznámila s těmito stanovisky a vzala na vědomí informaci ředitele odboru infrastruktury města.
K bodu 1.
Úvodní slovo přednesla Ing. Souralová, řed. VYS MHMP a Ing. Kylarová, ved. odd. technického VYS MHMP. Ing. Kylarová zdůvodnila návrh obecně, upozornila na některá jednotlivá ustanovení návrhu a odpovídala na dotazy členů komise.
Právní komise doporučila
- v čl. 45 odst. 2 písm. e) slova “v krizových stavech” nahradit slovy “při mimořádných událostech” a
- po úpravě předložit návrh nařízení radě hl. m. Prahy.
K bodu 2.
Návrh záměru byl připraven odborem rozvoje dopravy MHMP.
Ing. L. Šíma, zástupce RDO MHMP, podrobně seznámil zúčastněné s problematikou nalezených a opuštěných věcí, zejména motorových vozidel, na území hl. m. Prahy a zdůvodnil snahu řešit tuto problematiku novelou občanského zákoníku. Jedná se zejména o zkrácení lhůty pro připadnutí nalezené, popř. opuštěné věci oprávněnému subjektu z jednoho roku na 6 měsíců a o řešení úhrady nákladů spojených s úschovou nalezených a opuštěných motorových vozidel a jejich převozem z místa nálezu, příp. z místa dočasného umístění před předáním MHMP jako úřadu příslušnému v této věci pro území hlavního města Prahy.
Po diskusi, v níž členové komise uplatňovali různé připomínky a názory (např. k omezení ochrany vlastnického práva, k prosazování změny občanského zákoníku v Parlamentu ČR - malá pravděpodobnost přijetí, k možnosti řešení v zákoně o pozemních komunikacích atd.).
Právní komise nesouhlasila s předloženým záměrem cestou změny občanského zákoníku a doporučila řešit dotčenou problematiku změnou jiných (speciálních) právních předpisů.
K bodu 3.
Úvodní slovo k návrhu novely zákona o cestovním ruchu a průvodcovské službě přednesla JUDr. Novaková, řed. ZIV MHMP.
Smyslem návrhu, jehož záměr již rada hl. m. Prahy projednávala, je, aby obce, na jejichž území se nacházejí objekty zapsané v Seznamu světového dědictví, byly zmocněny stanovit obecně závaznou vyhláškou jako podmínku provozování průvodcovské činnosti v oblasti cestovního ruchu povinnost prokázat zkouškou znalosti historie a dějin umění i současnosti obce, jejího místopisu z hlediska umístění památkových objektů v ní i znalost jednotlivých památkových a přírodních objektů v obci. Obec by dále stanovila i způsob provádění zkoušky.
Právní komise
- podpořila záměr řešit současnou situaci v oblasti průvodcovských služeb formou návrhu novely zákona č. 159/1999 Sb.,
- doporučila vypustit slova “zmocňovací ustanovení” uvedená pod § 14a a odkaz 15 a poznámku pod čarou č. 15,
- doporučila na závěr navrhovaného textu doplnit “způsob prokázání složení zkoušky”,
- doporučila zvážit, zda navrhované zmocnění by obec měla realizovat obecně závaznou vyhláškou nebo nařízením obce,
- doporučila zvážit zařazení navrhovaného textu do jiné části zákona.
K bodu 6.
V druhé části zasedání předseda právní komise Mgr. Blažek informoval členy právní komise o návrzích zákonů, které byly v rámci zákonodárné iniciativy hlavního města Prahy předloženy Parlamentu ČR k projednání a o stanoviscích, které k nim zaujala vláda ČR.
(Písemné podklady byly členům právní komise zaslány spolu s pozvánkou.)
Jednalo se o tyto návrhy zákonů:
návrh novely zákona o azylu,
návrh novely živnostenského zákona,
návrh novely zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury.
K bodu 7.
Členům právní komise bylo předáno stanovisko Městské policie hl. m. Prahy ze dne 29. 1. 2003 k problematice “překážky provozu na pozemních komunikacích” a stanoviska MDS ze dne 19. 8. 2002 a MD ze dne 22. 1. 2003.
Jednotlivými členy komise byla diskutována zejména otázka, kdy je vozidlo překážkou provozu na pozemní komunikaci, zda může být překážkou provozu na pozemní komunikaci též vozidlo, které neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti a kdy a v jakých případech mohou strážníci obecní policie odstraňovat vozidla z těchto parkovišť, v Praze např. z tzv. modré zóny v Praze 1.
Názory členů komise byly velmi rozdílné a právní komise nezaujala jednoznačné stanovisko.
Právní komise souhlasila s tím, že se jednotlivá zasedání budou konat 3. čtvrtek v měsíci vždy od 17.00 hod. (s možností úprav termínů podle potřeby a nutnosti projednání některých návrhů).
Předběžné termíny zasedání právní komise v I. pololetí r. 2003:
(budou upřesněny v pozvánkách na jednotlivá zasedání)
20. února 2003
20. března 2003
17. dubna 2003
22. května 2003
19. června 2003.
Mgr. Rudolf B l a ž e k
předseda právní komise rady hl. m. Prahy
Zapsala: JUDr. Z. Soukupová