Zóny placeného stání se jako regulace dopravy osvědčily
Městská rada dnes vzala na vědomí vyhodnocení provozu zón placeného stání provozovaných na území hl. m. Prahy za rok 2010. Konstatovala, že z městských částí, které zaznamenávají zvýšený nárůst individuální automobilové dopravy, přichází větší počet žádostí a požadavků na regulaci dopravy. V této souvislosti vyvstává potřeba vytvoření pracovní skupiny Magistrátu hlavního města Prahy, tvořené ze zástupců hlavního města Prahy a dotčených městských částí, jejímž cílem bude posuzování a koordinace jednotlivých požadavků městských částí a jejich zapracování do Obecných pravidel pro zřizování a provoz zón placeného stání (ZPS) na území hlavního města Prahy.
- 5 minuta čtení
/zpráva ze 16. jednání Rady hl. m. Prahy 26. dubna 2011/
„Rok 2010 byl rokem, kdy můžeme provoz zón placeného stání hodnotit na území městské části Praha 1, 2, 3, 7, 13, 16 a 22 uceleně, neboť všechny v nich zřízené zóny byly již provozovány celoročně. V tomto novém a širším pohledu se ukazuje ještě výrazněji, že tento způsob regulace dopravy přináší prokazatelné výsledky, o čemž svědčí tabulky a grafy obsazenosti, které vykazují poměr skutečně obsazených parkovacích míst k jejich celkovému nabízenému počtu v jednotlivých ZPS, a její respektovanosti, která vyjadřuje skutečný počet vozidel parkujících v jednotlivých ZPS s platným parkovacím dokladem,“ uvedl první náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina.
V modré ZPS, kde mohou parkovat pouze vozidla vlastníků s platnou parkovací kartou zakoupenou ve výdejně parkovacích karet (vyjma doby od 6.00 do 8.00, kdy je zde parkování bezplatné), se respektovanost ve všech sledovaných městských částech Praha 1, 2, 3 a 7, podle údajů vykazovaných správci jednotlivých ZPS, meziročně stabilizovala a pohybuje se v průměru okolo 80 %.
U parkovacích automatů, obdobně jako v roce 2009, byla zaznamenána sestupná tendence respektovanosti, a to jak v oranžových ZPS, které umožňují stání vozidel s časovým omezením max. 2. hodiny, tak i v zelených ZPS, kde mohou stát vozidla s časovým omezením max. 6. hodin, provozovaných zejména na území městských částí Praha 1, Praha 2 a nově i na území městské části Praha 3, kde sledovaná respektovanost a tím i příjmy z parkovného zaznamenaly celkový pokles. Záporný výsledek v oblasti příjmů byl zaznamenán také v nově celoročně provozované ZPS, kterou provozuje ve vlastní režii na svém území Městská část Praha 22 v podobě tří parkovacích automatů, který je zapříčiněn zejména vysokými náklady za provoz této ZPS. V městských částech Praha 7, 13 a 16 jsou sledované ukazatele vcelku stabilizovány a bez výrazných výkyvů v porovnání s rokem 2009.
„Ke zvýšení úrovně respektovanosti pravidel těchto zón považujeme za nutné zvýšit ze strany Městské policie hlavního města Prahy u parkovacích automatů kontrolní činnost zejména v poledních a odpoledních hodinách, včetně využití zvýšeného počtu tzv. botiček tak, jako v minulých letech,“ konstatoval náměstek primátora Březina.
Na klesající respektovanost ZPS upozornil také nezávislý expertní posudek, který byl zadán v roce 2009 a vypracován ČVUT v Praze, Fakultou dopravní, Ústavem dopravních systémů. Doporučil, aby kontroly v ZPS probíhaly převážně v odpoledních hodinách, kdy obecně dochází k nejčastějšímu parkování bez platného parkovacího dokladu. Dále navrhl zvážit rozšíření krátkodobých i dlouhodobých ZPS (pro rezidenty) do okolí přibližně 5 minutové (max. 10 minutové) docházkové vzdálenosti u exponovaných stanic metra, resp. tramvajových tratí vedoucích do centra města a ležících nyní mimo ZPS. Hranice budoucích ZPS nemusí vždy kopírovat hranice městských částí. Je vhodnější, aby hranice ZPS procházela v místě přírodní či umělé prostorové proluky bariéry (železnice, park, řeka, hradby apod.). Podle posudku patři mezi přetrvávající nedostatky provozu ZPS nedostatečné informování řidičů bez parkovací karty o nejbližší možnosti, kde v dané oblasti v případě potřeby zaparkovat v zelené, resp. oranžové, ZPS. Skutečnost, že se řidiči bez parkovací karty nepodaří nalézt v krátkém čase během projíždění ulicemi volné parkovací místo pro jednorázové zastavení (zelenou či oranžovou ZPS), může být také příčinou nepovoleného odstavení vozidla v modré ZPS.
„Ke zlepšení komfortu řidičů zvažujeme možnost využití placení parkovného u parkovacích automatů formou SMS zprávy, které je v současné době ve stadiu vyhodnocování nabízených aplikací. Stávající parkovací automaty v oranžové a zelené ZPS (a připravované smíšené ZPS) je rovněž možné vybavitprostředky umožňující rozšíření placení parkovného i přes SMS,“informoval Karel Březina.
V roce 2010 probíhala příprava smíšených ZPS ve vybraných lokalitách Městských částí Praha 2, 3 a 7, a to na základě požadavků uvedených městských částí a doporučení ČVUT. Byly vytipovány ulice, které jsou majiteli parkovacích karet během dne málo využívány. Smíšené zóny umožní v době od 8.00 do 18.00 hodin parkování,jak majitelům parkovacích karet, tak i návštěvníkům po zakoupení parkovacího lístku v parkovacím automatu. „Tímto opatřením budou moci být lépe využita parkovací místa, která jsou přes den neobsazena, například pro parkování vozidel služeb, zásobování, návštěvníků obchodů a restaurací apod.,“ řekl náměstek primátora Březina s tím, že mimo uvedenou dobu však na rozdíl od současných zelených či oranžových ZPS neumožňují bezplatné parkování kohokoliv, ale v době od 18.00 do 6.00 hodin zde mohou parkovat pouze majitelé parkovacích karet. V době od 6.00 do 8.00 hodin je zde parkování bezplatné. Městská část Praha 1 zatím žádné požadavky na zavedení smíšených ZPS neuplatnila.
Na konci roku 2010 byla zahájena příprava ke vzniku pracovní skupiny Magistrátu hlavního města Prahy, která bude za účasti zástupců hlavního města Prahy a dotčených městských částí posuzovat a sjednocovat další návrhy na rozšíření ZPS o další oblasti hlavního města Prahy, možnosti rozšíření a zkvalitnění parkovací nabídky a služeb (SMS parking apod.) a návrhy případných dalších modifikací a jejich zapracování do současných Obecných pravidel pro zřizování a provoz zón placeného stání na území hl. m. Prahy z roku 2004.
Příloha: Vyhodnocení ZPS /základní údaje, příjmy ze ZPS, respektovanost/
V Praze 26. 4. 2011
Ing. Karel Březina – první náměstek primátora hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2011. Působnost v oblasti dopravy a informatiky, dočasně mu byla svěřena oblast životního prostředí. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním, neurčí-li primátor jiného náměstka.