Zoo Praha má nového samce lachtana jihoafrického
Geneticky perspektivní čtyřletý samec Oslo přijel do pražské zoo z belgické Pairi Daize, kde vyrůstal se svým otcem. Má za sebou povinnou karanténu a nyní už jej mohou vidět i návštěvníci.
- 3 minuty čtení

V současné době si Oslo zvyká na svůj nový domov, na venkovní bazén a učí se veterinární trénink. Chovatelé Zoo Praha se s Oslem seznámili už minulý rok a v jeho domovské zoo zhlédli i veterinární trénink, který mladý samec zvládá na svůj věk bravurně. Nechá si zkontrolovat celé tělo včetně choulostivého břicha, citlivých očí či zubů. Dokonce snáší i nasazení masky na inhalační narkózu. Natrénovaný měl i velice důležitý nástup do transportní bedny. Na cestu se vypravil i se svou í hračkou, plastovou kachnou, která je při práci s Oslem dosud velmi užitečná a Oslo se bez ní neobejde. Oblíbenou kratochvílí je pro Osla obyčejná zahradní hadice s tekoucí vodou, jejíž proud chytá do tlamy, nebo ho pronásleduje. Slouží mu také jako příjemná masáž, kdy si jej nechává dopadat na tělo – klidně i půl hodiny. Také se seznamuje se samicemi – Abebou, Daisy a Ronjou. Přesto, že je možné, že si ještě pár let na vlastního potomka počká, přišel čas mu najít vlastní harém, a tak Zoo Praha do budoucna plánuje rozšíření skupiny o další nepříbuzné samice, což zvýší její genetickou hodnotu a umožní pokračování chovu i v dalších letech.
Letní lachtaní představení je ve skutečnosti důležitým veterinárním tréninkem. Chovatelé při něm divákům ukazují, jak si lachtani nechají zkontrolovat oči, zuby nebo třeba i břicho – nejzranitelnější část svého těla. Návštěvníci uvidí i na jízdu na skluzavce, pozdrav, mávání ploutví a další enrichmentové aktivity. V letní sezóně se konají ukázky tréninku lachtanů každý den kromě pátku od 13.30 hodin.
Historie chovu lachtanů v pražské zoo
Zoo Praha chová tyto mořské šelmy s malými přestávkami od roku 1934. První zástupci této skupiny – tehdy ještě lachtani kalifornští – byli darováni hercem a komikem Vlastou Burianem. Dostali jména Hýta a Batul podle populární humoristické knížky Johna Habbertona. Žili v bazénu, který byl původně vybudovaný pro vydry naproti dnešnímu vchodu do Indonéské džungle, kde dnes mohou návštěvníci spatřit urzony. Krátce po svém příjezdu vzbudili mimořádnou pozornost veřejnosti a stali se hvězdami Zoo Praha.
Lachtany jihoafrické chová pražská zoo nepřetržitě od roku 1991. Do historie se zapsal zejména slavný samec Gaston, kterého proud při povodních v roce 2002 odnesl až do Německa, kde ho poblíž Magdeburku odchytili chovatelé. Vltavou a Labem tak proplaval více než 300 kilometrů. Přestože ze začátku si ještě na své cestě bral od chovatelů ryby, později přestal přijímat potravu. Týden v řece ho natolik vyčerpal, že během transportu uhynul. Gaston ale připravil pro své chovatele ještě jedno překvapení. V roce 2003 se narodil jeho poslední potomek, již jako pohrobek. Samička Abeba žije v Zoo Praha dodnes a je jednou ze tří místních samic.
Po smrti Gastona převzal vůdčí roli jeho syn Meloun. Charismatický samec byl díky své hravé, učenlivé a dobrácké povaze miláčkem nejen chovatelů, ale i návštěvníků Zoo Praha. Ve věku dvaceti let – běžné hranici dožití samce – mu v posledních týdnech života začaly selhávat ledviny a játra a 13. června 2022 uhynul. Stal otcem celkem pěti mláďat a výraznou ikonou Zoo Praha.
Před třemi lety přebral místo vůdce harému po Melounově smrti Eda, vnuk nezapomenutelného Gastona. V Zoo Praha po sobě potomka nezanechal a v polovině června odjel do Zoologické zahrady Rostock v Německu. Tam bude ve zcela nově vybudovaném areálu založena nová skupina lachtanů.
Evropský chov lachtanů jihoafrických
Chov čelí nízké porodnosti i v dalších zoologických zahradách. Za poslední rok se v Evropě nepodařilo odchovat ani jedno mládě. Lachtani žijí v harémech, kdy na jednoho samce připadá hned několik samic. Aktuálně však mají evropské zoologické zahrady sdružené v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) ve svých chovech jen 26 samic na 18 samců. V pražské zoo bylo odchováno celkem dvanáct lachtaních mláďat, čímž podpořila chov i v dalších zoologických zahradách.